• نمایش تصویر در اندازه اصلی جمع اعداد اعشاری
  • جمع اعداد اعشاری

جمع و تفریق اعداد اعشاری ریاضی پنجم دبستان

یکی دیگر از مباحث ساده و بسیار پرکاربرد ریاضی پنجم دبستان، اعداد اعشاری می‌باشند که در این نوشته سعی داریم به معرفی وآموزش اعداد اعشاری و همچنین انجام عملیات ریاضی جمع و تفریق بر روی اینگونه ازاعداد بپردازیم.

اعداد اعشاری

عدد اعشاری روشی دیگر از نمایش دادن برخی از کسرها با مخرج‌های ۱۰، ۱۰۰، ۱۰۰۰، ۱۰۰۰۰ و …..  می‌باشد که از دو قسمت عدد صحیح و عدد اعشار تشکیل شده است و جهت جدا نمودن این دو بخش ازعلامت ممیز (/) استفاده می‌شود.

اعداد اعشاری ریاضی پنجم 1  - جمع و تفریق اعداد اعشاری ریاضی پنجم دبستان
عدد اعشاری

در اعداد اعشاری، قسمت اعشار می‌تواند هر تعداد رقمی از یک رقم تا بینهایت رقم داشته باشد و برای خواندن و به حروف نوشتن، ابتدا عدد صحیح را می‌نویسیم، بعد از آن از ممیز استفاده می‌کنیم و سپس اعداد اعشاری را با یکی از پسوندهای دهم، صدم، هزارم، ده هزارم و … با توجه به تعداد ارقام اعشار می‌نویسیم. به عنوان مثال اگر بخواهیم عدد بالا را به حروف بنویسیم، با توجه به اینکه تعداد اعشار دو رقم است، از پسوند صدم استفاده می‌کنیم و می‌نویسیم: “سی و شش ممیز شانزده صدم”.

جمع و تفریق اعداد اعشاری

جهت جمع و تفریق نمودن اعداد اعشاری تنها کافیست دو عدد اعشاری را به گونه‌ای در زیر هم قرار دهیم تا ممیز ها در زیر یکدیگر قرار گیرند و در صورتی که هر کدام از جایگاه‌های مکانی خالی بود، به جای آن صفر قرار دهیم و مانند جمع و تفریق اعداد صحیح حل نماییم.

جمع اعداد اعشاری ریاضی پنجم 1 - جمع و تفریق اعداد اعشاری ریاضی پنجم دبستان
جمع اعداد اعشاری

تمرین آنلاین جمع اعداد اعشاری

تمرین آنلاین تفریق اعداد اعشاری

۱۳۹۷/۱۱/۲۱ ۹:۵۷:۲۹آبان ۲۵ام, ۱۳۹۷|ریاضی پنجم, ریاضیات|۱ ديدگاه

يك ديدگاه

  1. فولوکس بیتل کروک اردیبهشت ۵, ۱۳۹۸ در ۰۹:۵۹ - پاسخ دادن

    ممنون

ثبت ديدگاه